reklama

Na lacnejšie potraviny zabudnite.

Mnohí naivní a ekonomiky neznalí voliči sa akosi domnievajú, že ak Fico zníži DPH na potraviny z 19, na čojaviem 5%, tak to konečný spotrebiteľ pocíti aj v peňaženke. Podobne naivne si myslí, že znížením spotrebnej dane z benzínu, či nafty bude tankovať naozaj lacnejšie. Ale nemyslia si to len naivní a ekonomicky negramotní občania, ale myslí si to aj rovnako negramotný Róbert Fico. To čo pán nový premiér však tvrdí musí vyvolať úsmev na tvári každému, čo len trošku rozumie voľnej tvorbe cien a DPH. Obzvlášt zábavná mi pripadá Róbertova veta: "Závisí to do veľkej miery od toho, ako štát využije svoje mechanizmy voči tým, ktorí predávajú".(HN 11.7.2006), ktorou chce tvrdiť, že znížením DPH je možné docieliť s pomocou štátnej administratívy aj percentuálne rovnaké zníženie cien potravín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Náš pán nový premiér je jeden z ľudí, ktorý ako tvrdí, si november 89 ani nevšimol, preto je príznačné že isté veci ťažšie chápe. Preto najskôr stručne k tomu čo to je DPH a tiež názorné vysvetlenie ako by sa malo teoreticky prejaviť zníženie DPH.

Daň z pridanej hodnoty je daň z navýšenia ceny výrobku či služby a následným predajom. Platcovia DPH podávajú štvrťročne či mesačne daňové priznanie na DPH. Konečné DPH je v súčasnosti rozdielom nákupu a predaja konkrétnej komodity vo výške 19%. Pre príklad, ak podnikateľ nakúpi za 100 000, sk a predá za 120 000, sk, tak DPH ktoré zaplatí činí 19% z rozdielu sumy, ktorá týmto vznikne. V tomto konkrétnom prípade zaplatí DPH vo výške 3193,30 sk. Samozrejme funguje to aj opačne, ak nakúpi za 100 000, sk a predá len za 80 000, sk, tak mu štát 19% z rozdielu sumy vráti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako konečnú tvorbu cien ovplyvní prípadné zníženie DPH? Ak v súčasnosti nejaká potravina na pulte stojí 100, sk za kilogram, zloženie ceny výrobku vyzerá nasledovne: 84,sk základná cena +19% DPH= cca 100, sk Po znížení DPH (Neviem k akým percentám sa Róbert rozhodne, dajme tomu 5%) by mala cenotvorba vyzerť asi takto: 84 SK základná cena +5% DPH = 88,20, sk . Nuž nemal ten Fico pravdu? Hneď to bude lepšie vyzerať a na pohľad to bude podstatné zlacnenie, s čím súhlasím. Avšak ak hovoríme o základnej cene, tak je to cena už zo všetkými navýšeniami, t.j. maržami, či rabatmi. Cena 84, sk ktorú som uviedol ako príklad, je už s pridanou hodnotou výrobcu, veľkodistribútora a maloobchodníka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak Teda odrátame každému rabat napr. 25% tak sa základná cena výrobku bude pohybovať niekde pri cene okolo 43 sk. Ako všetci v súčasnosti vieme, stále idú nahor energie, a s tým aj ceny výrobkov. Nehovorím tiež o tom, že zamestnanci chcú stále vyššie platy, (aj vy ste už dostali vyúčtovanie za kúrenie a vodu?) Tak už aj z tohto titulu je tlak zamestnancov na zvýšenie miezd celkom pochopiteľný.

Nuž a čo sa teda rozhodnú výrobcovia a obchodníci urobiť? Svoje napäté rozpočty sa budú snažiť zlepšiť miernym zdražením, ktoré v vrámci zníženia DPH vo svojej podstate nezvýši pultovú cenu výrobku. Pokiaľ sa teda v reťazci navýšenia ceny výrobku rozhodnú všetci upraviť svoju maržu napr. z 25% na 28%, čo je skutočne celkom malé zdraženie, konečný výsledok pre spotrebiteľa bude naozaj málo efektívny. Ak teda predtým stál výrobok 100 sk, teraz možno 95 sk, a nie 88 sk ako by to malo papierovo vyzerať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pamätám sa na dobu, kedy bolo DPH na potraviny zvýšené a konečný efekt bol vo svojej podstate lepší ako papierový, lebo cena potravín hneď nestúpla o rozdiel v DPH, a to z obáv obchodníkov zo straty zákazníkov. Avšak, teraz je situácia trošku iná a pre obchodníkov výhodnejšia. Netvrdím samozrejme, že niektorí obchodníci nezlacnejú potraviny o plný rozdiel v úprave DPH, avšak skôr z krátkodobých reklamných dôvodov.

V dlhodobom kontexte však skutočné a zásadné zlacnenie nenastane. A teraz sa zas vráťme k tej Róbertovej túžbe kontrolovať obchodníkov prejavenou vo vete: "Závisí to do veľkej miery od toho, ako štát využije svoje kontrolné mechanizmy voči tým, ktorí predávajú".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nuž problém p.Fico. Štát žiadne takéto skutočne reálne mechanizmy na diktovanie marže a cien naozaj (s výnimkoou špecifických a zriedkavých prípadov, ktoré sa nepamätám že by nastali) nemá. A na to aby obchodníci preradili svoje tovary do zníženej DPH kontrolné mechanizmy netreba. Každý to rád urobí. Veď prečo by mal štátu platiť 19% dane, keď môže menej. Skutočným reálnym regulátorom cien je len dopyt a ponuka. Ak to rozmeníme na drobné aj kúpyschopnosť občanov. Róbert si však myslí, že všetko najlepšie vedia štátni úradníci. To tu však už kedysi bolo a vieme ako to dopadlo. Žiaľ, človeku, ktorý si ani nevšimol že tu bol november 89, sa to ťažko vysvetľuje.

 Vážení čitatelia. Vzhľadom k tomu že môj prístup k diskusiám bol deaktivovaný, nemôžem sa bežným spôsobom diskusií zúčastniť. Pokiaľ budem pociťovať potrebu reagovať na nejaký Váš diskusný príspevok, urobím to vždy až v nasledujúcom článku, kde k tomu pod čiarou vymedzím priestor. 

Daniel Jankech

Daniel Jankech

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  387x

Aktívny občan v permanentnom súboji s negatívami súčasnej spoločnosti. Stále trochu disident. Autor publikácií: Sedem dní v bielom koncentráku.(1994) Volajú to medicína. (2001). Prvý otec pri pôrode v ČSSR (1988) Liberál a feminista v nohaviciach. Tiež trochu skladateľ, textár, hudobník, spevák a basgitarista. Skúste moje najnovšie hity.:-) Zoznam autorových rubrík:  PRÁVA PACIENTAPODNIKANIEZAMYSLENIEŠKANDÁLSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu